22

İzmir Boya Badana İşleri Ustası

İzmir boya badana işleri yapan ustalar, genellikle işin daha iyi olması amacıyla senesinin vermiş bulunduğu tecrübesi kullanmaktadır. Bu hal hem vakitten hem de paradan tasarruf edilmesini sağlamakla beraber meydana çıkan işin de güzel bir görünüme sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Birçok yönden ele alındığında her işte bulunduğu gibi boya badana işinde de kaliteli ekipmanların kullanılması kadar bu ekipmanları kullanacak olan ustanın da tecrübeli olması gerektiğince önemlidir. Öyle ki bir usta, dünyanın en iyi ekipmanlarını ve boyasını kullanıyor olsa bile şayet o işte yeteri kadar tecrübesi yoksa meydana kötü neticeler çıkacaktır. Bundan ötürü sizde boya badana işlerinde tecrübeli bir ustayla çalışmalısınız.

İzmir Boya badana işleri amacıyla çalışma yapacak olan ustayla anlaştıktan sonra yapılacak ilk şey renk seçimi olacaktır. Genellikle bu nokta çok önemlidir ve programın yapılmaya başlanmasından sonra geriye dönüşü hem zor hem de gerektiğince maliyetli olmaktadır. Bunun amacıyla genellikle sarfedilen renkleri tercih edebileceğiniz gibi karteladan ya da boyalara bakarak da karar verebilirsiniz. Bu aşamada renkler ve hem de renklerin değişik tonları olacağı amacıyla karar verme süreciniz biraz uzayabilir. Bundan ötürü iyi düşünerek doğru karar vermeye çalışmalısınız.

Kartelalardan Renk Seçmek Ne Kadar Sağlıklıdır?

Boya seçiminde en çok sarfedilen karteladan renk seçimi gerektiğince kolaydır. Size uzatılan kartlar üstünde ki renklerden birisini seçersiniz ve boya ona göre alınır. Ancak burada bir sorun meydana çıkacaktır. Kartelada beğendiğiniz rengin boya olarak alınıp uygulanmasından sonra dilediğiniz rengin gerçekte o olmadığını anlarsınız.

Kartelalar üstünde ne kadar iyi çalışmalar yapılırsa yapılsın üstünde tespit edilen renk hiçbir vakit birebir olmamaktadır. Bundan ötürü da fazlası vakit hayal kırıklığı yaşamanız söz hususu olmaktadır. Genellikle kartela ile boyanın yapılacağı duvar değişik yapılardadır. Bununla beraber kartelalarda fazlası vakit yanlış basımlar yaşanabilmektedir. Bu hal da renk sapmalarına amacıyla olmaktadır. Bununla beraber her boyada olan matlık ya da parlaklık gibi haller kartelalarda iyi bir şekilde anlaşılmamaktadır.

Bu halin ortadan kalkması amacıyla boyanın kendisini denetim etmeniz daha iyi olacaktır. Bunun amacıyla boya kutusunu açarak içerisinde tespit edilen boyadan çok az bir oranda alarak bir yere damlatmak ve oradan boyanın gerçek tonunu kavramak daha ideal olacaktır. Bu sayede boyanın yüzeye uygulanmasının ardından nasıl görüneceği ile ilgili da daha net bir bilgi elde edebilirsiniz. Genellikle aykırı renk kullanılmasını talep eden birisi boyadan az bir oran alarak boyanacak alanda bir oran kısmı boyayarak denetim etmesi ise daha sıhhatli bir karar almasını sağlayacaktır.

70 Responses

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *